Egy film az 1919-es magyarországi Tanácsköztársaságról.
Március 21-én du. 3-tól az Agitátorok című magyar film (1969) vetítése a Tűzraktérben. (Budapest, VI. Hegedű u. 9.)
A vetítés előtt és után beszélgetés 1919-ről, a világforradalom évéről és a magyarországi Tanácsköztársaságról.
1919: forradalmi harcok Oroszországban és Németországban, Egyiptomban és Argentínában, földfoglalás, gyárfoglalás, általános sztrájk Olaszországban és Spanyolországban, Indiában és Kanadában, Romániában és Franciaországban. Reng a föld és inog a hatalom világszerte.
Magyarországon kikiáltják a proletárdiktatúrát. De valóban a proletariátus diktatúrája volt ez, vagy csupán egy hangzatos elnevezés? Puccs volt vagy forradalom? Voltak-e itt valódi forradalmárok? Kik voltak a kommün vezetői, és kik voltak a közkatonák? Forradalmárok vagy félrevezetett proletárok? Elég-e a jó szándék a világ megváltásához?
Sinkó Ervin Optimisták című regénye alapján 1969-ben forgatták az Agitátorok című filmet. Az 1968-at követő években a világméretű forradalmi fellendülés hatására újra aktuálissá váltak az 1919-ben megfogalmazott kérdések arról, hogyan is lehetne megváltoztatni a világot. Új válaszokat kerestek, és közben felfedezték, hogy a forradalmi folyamat ugyanazokkal a problémákkal szembesíti a rendszer megváltoztatásán munkálkodókat, mint ötven évvel korábban.
Így született a film. Az ismétlődő kérdésekre azóta sem születtek egyértelmű válaszok, így levetítése az évforduló kapcsán még mindig aktuális, ugyanakkor jó alkalom az együttes gondolkodásra. Mi történt 1919-ben? És mi történik 2010-ben?